زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی

نشانه های زگیل تناسلی

ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV چیست؟

ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV عامل عفونت اچ‌پی‌وی یک ویروس دارای دی‌ان‌ای از خانوادهٔ پاپیلوماویروس‌ها هست .

زگیل چیست؟

Hpv عامل ضایعاتی هست در بدن که بهش زگیل گفت میشه HPV انواع مختلفی رو داره که در سطح بدن ایجاد ضایعه میکنه مثل زگیل هایی که در دوران کودکی در سطح پوست روی دست و یا پا مشاهده میکردیم و و ممکنه بعد از مدتی خوب شن و از بین برن.

نشانه های زگیل تناسلی در آقایان

این بیماری شامل انواع مختلفی هست که در ناحیه تناسلی و یا در دهان ایجاد ضایعه میکنن در واقع به اونها زگیل گفته میشه

زگیل تناسلی در آقایان ممکنه در سطح آلت تناسلی باشه ویا در سطح بیضه ها و یا پوست اطراف ناحیه تناسلی و داخل مقعد ممکنه ضایعات دیده بشن .

نشانه های زگیل تناسلی در خانم ها

در خانم ها هم به همین ترتیب داخل مقعد و اطراف اون و سطح پوست و داخل واژن ممکنه بوجود بیاد HPV ها به دسته تقسیم میشن که لو ریسک و های ریسک نام گذاری میشه.

لوریسک یا خطر پایین منظور ایه که عمدتا در سطح بدن ضایع ای رو ایجاد نمیکنن و سیستم ایمنی بدن خودش اونها رو ار بین میبره و ضایعات بد خیم و پیشرفته تر رو ایجاد نمیکنن و و خطراتشون برای ایجاد ضایعات سرطانی پایین هست و لو ریسک نام گرفته میشن .

این دسته به احتمال زیاد بعد از یک الی دوسال از بین میرن اما اگر ضایعات پوستی و یا همون زگیل هارو ایجاد بکنند احتمال از بین رفتن اونها خیلی کم هست و باید برای از بین بردن زگیل ها قدام کرد.

روش از بین بردن زگیل چیست؟

دو روش برای از بین بردن زگیل جود داره از بین بردن با دارو و یا استفاده از لیزر  و ممکنه چندین بار اینکار انجام بشه و اگر بطور مستمر درمان صورت بگیره درمان حاصل میشه .

انواع های ریسک بصورت مزمن ایجا میشن و بدن توانایی از بین بردن اونها رو نداره و ممکنه یک درصدی از اونها در دراز مدت ایجاد بدخیمی بکنن و یک نکته در مورد آقایون چون عملا این ضایعات در سطح بدن هست عموما زود متوجه روز این یماری میشیم و قبل از گسترده شدن بیماری تحت درمان قرار گرفت و مشکلی عموما در آقایون ایجاد نمیکنه .

اما در خانم ها چون ضایعات در داخل بدن ایجاد میشه و دید نداره و ممکنه بیمار متوجه نشه ممکنه این ضایعه بزرگ بشه  و گسترش پیدا کنه و زمانی متوجه بشه که تبدیل به یک توده بزرگ سرطانی بشه ودرمان  با مشکل مواجه میشه به نسبت زمانی که ضایعه سطحی و کوچک هست .

پس در خانم ها اهمیت بیشتری داره و از این نظر کسی که مبتلا به HPV شده نوع اون رو مشخص و طبق همون باید مراقبت داشته باشید.

برای جلوگیری از مبتلا شدن به زگیل  برای خانم ها چه توصیه ای می شود؟

یک خانم هر سه سال یکبار باید توسط دکتر زنان معاینه بشه و تست پاپ اسمیر ازشون گرفته بشه که در واقع متخصص زنان براشی رو در دهانه رحم میبرن و سلول ها به این براش میچسبن و بعد اون رو خارج میکنن و با تکنیکی رو لامپ های آسیب شناسی میاد رنگ آمیزی میشه و متخصص آسیب شناسی تشخیص میده که آیا ضایاتی وجود دارن که به سمت بدخیم شدن رفته باشه ؟

و یا اینکه اصلا درگیری با ویروس HPV وجود داره یا نه ؟

بعد از مبتلا شدن به ویروس HPV روند درمان چگونه باید باشد؟

اگر بیماری به این ویروس مبتلا باشه باید سالی یکبار معاینه بشه و تحت درمان قرار بگیره و اگر سالم باشه و مبتلا نباشه باید هر سه سال یکبار مراجعه کنه تا از سلامت خودش اطمینن پیدا کنه و نباید از این بیماری ترسید

اگر درمان مناسب صورت بگیره و پیگیری های مناسبی صورت بگیره جای ترس و نگرانی وجود نداره.

همه زگیل ها نیاز به پیگیری دارند؟

انواع لوریسک نیاز به پیگیری کمتری دارن اما نوع های ریسک زود به زود باید پیگیری بشن تا به سمت بدخیمی نرن پس نباید درمان رو رها کنیم .

HPV vaccine with syringe for injection

آیا ویروس HPV درمان قطعی دارد؟

HPV درمان قطعی نداره ممکنه گاهی اوقات بدن خودش اون رو از بین ببره اما ضایعاتی که روی سطح بدن ایجاد میشن چون بدن نمیتونه اون ها رو از بین ببره حتما باید درمان بشن و به غیر از این موارد

ویتامین ها می توانند به درمان ویروس HPV کمک کنند؟

ویتامین هایی هستند که سیستم ایمنی بدن رو تقویت میکنن اینها ممکنه بتونن به بدن کمک کنند تا بدن بتونه این ویروس ها رو از بین ببره

خیلی ها میپرسد که آیا این بیماری واکسن داره  و به ما کمک میکنه ؟

برای بیماری HPV   واکسن علیه انواع شایع اون وجود داره و برای انواع غیر شایع واکسنی وجود نداره  اما در نظر داشته باشید که برای کسانی که واکسن زده شده اینجوری نیست که کاملا مصون باشند و در مقابل شایع ترین انواع این بیماری نوع 16  و 18 هست و فقط 20% بیماران به ینها مبتلا هستند و 80% به انواع مختلف دیگه مبتلا هستند .

 

مهم ترین راه انتقال HPV از راه جنسی هست .

پس راه پیشگیری این بیماری این هست که ، کسی که مبتلا هست به پارتنر خودش انتقال نده و تعداد در داشتن پارتنر های جنسی میتونه زمینه ساز این بیماری باشه .

اخیرا واکسن هایی اومدن که در برابر ای بیماری مصونیت ایجاد میکنن و واکسن موقعی جواب میده که شما قبل از ابتلا به بیماری از اون استفاده کرده باشید.

آیا ویروس HPV بیماری نگران کننده ای هست؟

این بیماری نگران کننده نیست فقط باید توسط پزشک متخصص علائم بررسی بشن وتا قبل از بدخیم شدن تحت درمان قرار بگیرند .

نکته مهم در تزریق واکسن زگیل تناسلی

و نکته مهم در زمینه تزریق واکسن باید قبل از شروع رابطه جنسی زده بشه که در سه دوره این دوز ها تزریق میشن تا بتونه علیه 2نوع از این ویروس مصونیت ایجاد کنه .

دکترنوید فتحی

دکتر نوید فتحی تخصص:آسیب شناسی(پاتولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا